Leczenie migreny toksyną botulinową (Botox)

Migrena jest przykrą dolegliwością, w sposób istotny wpływającą na jakość życia i codzienne funkcjonowanie. Nawracające, długotrwałe i wyjątkowo intensywne bóle głowy powiązane z objawami im towarzyszącymi nie pozwalają na normalną aktywność.

Według Polskiego Towarzystwa Bólów Głowy i Międzynarodowego Towarzystwo Bólów Głowy leczenie toksyną botulinową uznane jest za najskuteczniejszy sposób leczenia migreny przewlekłej. Leczenie tego typu ma wyższą skuteczność od stosowanych dotychczas leków profilaktycznych. Jest skuteczne u około 80 % chorych

Zabieg leczenia migreny botoksem jest stosunkowo nowym rozwiązaniem na bóle głowy, który zyskuje coraz więcej zwolenników.

Terapia polega na określeniu, które partie mięśni głowy uciskają lub drażnią nerwy odpowiedzialne za migrenę. Preparat BOTOX wstrzykiwany jest do wybranych partii mięśni, które w ten sposób są blokowane i rozluźniane.

Indywidualnie dobrane, przez lekarza, dawki toksyny wstrzyknięte do mięśni mimicznych, których skurcz prowokuje napady migreny, zapobiegają ich wystąpieniu. Blokada zakończeń nerwowych utrzymuje się przez 6–12 tygodni, co oznacza, że efekt leczenia jest długotrwały ale nie permanentny. Kilkunastominutowy zabieg nie wymaga znieczulenia ani żadnej rekonwalescencji – powrót do normalnej aktywności życiowej jest natychmiastowy. Wskazaniem do leczenia toksyną botulinową są bóle głowy występujące przynajmniej 15 lub więcej dni w miesiącu przez okres co najmniej 3 miesięcy, z czego migrenowe bóle występują przez co najmniej 8 dni.

Jak każdy zabieg oferowany przez współczesną medycynę, botoks nie może być stosowany u wszystkich osób. Specyficznym przeciwwskazaniem do przeprowadzenia tej procedury są schorzenia neurologiczne objawiającym się osłabieniem siły mięśniowej, a także zaburzeniami przewodnictwa nerwowo-mięśniowego. Toksyna botulinowa może bowiem nasilać ich objawy.

Ponadto, jak w przypadku pozostałych procedur, nie zaleca się przeprowadzania tego zabiegu u kobiet w ciąży oraz karmiących piersią, u osób chorych na aktywne choroby nowotworowe, przewlekłe poważne choroby układu sercowo-naczyniowego (nadciśnienie tętnicze, choroba niedokrwienna serca, niewydolność serca), cukrzycę, choroby autoimmunologiczne, a także u osób z aktywnymi procesami infekcyjnymi i stanami zapalnymi w obrębie skóry.

Kwalifikacje i zabieg wykonuje dr Adrianna Ziemiańska-Gadomska