Spirometria

Spirometria to badanie nieinwazyjne pozwalające na ocenę czynności płuc, w którego trakcie mierzy się objętość wdechową i wydechową płuc. Badanie jest bezbolesne, ale wymaga współpracy pielęgniarki z pacjentem. W naszej klinice wykonywane jest przez doświadczony personel od lat pracujący z dziećmi.

Do badania nie trzeba się przygotowywać wcześniej, ważne jest by przed badaniem nie palić papierosów (najlepiej przez dobę, minimum 4 godziny). Dwie godziny przed badaniem nie jeść obfitych posiłków. W dniu badania wziąć leki, zgodnie z zaleceniami lekarza kierującego.


Przeciwwskazania do wykonania badania to:
  • niezabezpieczony tętniak mózgu lub aorty,
  • brak możliwości wykonania pełnego wdechu i wydechu – zespoły bólowe po operacjach w obrębie klatki piersiowej lub jamy brzusznej,
  • choroby okulistyczne,
  • stan po operacji okulistycznej lub po odwarstwieniu siatkówki.

    Spirometria jest badaniem powtarzalnym i bezpiecznym. Polega na oddychaniu przez ustnik, przez który do aparatu dostaje się powietrze, mierzona jest jego objętość i dane przekazywane są do komputera. Wynik spirometrii interpretuje lekarz pulmonolog. Badanie stosuje się przede wszystkim do diagnozowania m.in. astmy i POChP oraz monitorowania skuteczności leczenia.