Lekarz Rehabilitacji


Lek. med. Dorota Hornung

Informacje

lekarz specjalista rehabilitacji medycznej; absolwentka Pomorskiej Akademii Medycznej, od 1994r. pracuje w Szpitalu Wojewódzkim w Koszalinie , początkowo na Oddziale Anestezjologii i Intensywnej Terapii Dziecięcej, jako lekarz anestezjolog , od 2004r. w Przychodni Kompleksowej Rehabilitacji. Współpracuje również podmiotami takimi jak Centrum Fizjoterapii Tatiana Zdesenko oraz Zespół Opieki Zdrowotnej w Polanowie.

W 2009 r. uzyskała tytuł specjalisty rehabilitacji medycznej.
Ustala schemat postępowania rehabilitacyjnego oraz leczenie farmakologiczne w przypadku:
• chorób zwyrodnieniowych kręgosłupa z dyskopatiami i przepuklinami
• zespołów bólowych korzeniowych
• chorób zwyrodnieniowych stawów barkowych , biodrowych , kolanowych
• stanów pourazowych, pooperacyjnych układu ruchu
• niedowładów po udarach mózgu
• obrzęków limfatycznych po zabiegach mastektomii

Rehabilitacja medyczna jest kompleksowym działaniem , które zmierza do poprawy kondycji oraz sprawności fizycznej osoby chorej lub pacjenta po operacjach, zabiegach czy urazach. Celem jej działania jest przywrócenie lub pomoc w osiągnięciu maksymalnie najlepszej sprawności , która umożliwi choremu na samodzielne funkcjonowanie, powrót do pracy czy do części obowiązków wykonywanych przed chorobą .
Zakres i sposób rehabilitacji zależy od stanu i potrzeb pacjenta.
Pacjenci po urazach i chorobach neurologicznych wymagają rehabilitacji neurologicznej, pacjenci ortopedyczni potrzebują pomocy przed planowanymi zabiegami operacyjnymi oraz po przebytym leczeniu , po urazach ,w stanach przeciążeniowych, po usunięciu unieruchomienia gipsowego. Rehabilitacja pomocna jest również w leczeniu obrzęków limfatycznych , zwłaszcza u pacjentek po mastektomii. W skład rehabilitacji wchodzą różne zabiegi fizjoterapeutyczne , czyli kinezyterapia – leczenie ruchem oraz zabiegi fizykalne/ laseroterapia , elektroterapia, hydroterapia , krioterapia , leczenie polem magnetycznym czy ultradźwiękami.
Program i schemat leczenia rehabilitacyjnego ustala i kontroluje lekarz rehabilitacji medycznej.

  • Lekarz rehabilitacji