Ortodoncja


Lek. med. Agata Bojar - Machowska

Informacje

Studia medyczne na wydziale stomatologii Akademii Medycznej w Białymstoku ukończyła w 1990, uzyskując tytuł lekarza stomatologii. W kolejnych latach zdobyła specjalizację I-go stopnia w zakresie stomatologii ogólnej oraz II-go stopnia z ortodoncji.

W gabinecie ortodontycznym prowadzone jest leczenie dzieci, młodzieży i dorosłych. Leczenie do 13 roku życie refundowane jest przez NFZ.

Ortodoncja dla dzieci
Wady zgryzu u dzieci leczymy głównie za pomocą aparatów ruchomych. Wskazaniem do wizyty u ortodonty jest zaburzenie wyrzynania zębów, a także występujące parafunkcje, dysfunkcje np. oddychanie przez usta lub nawyk ssania palca, nagryzanie wargi itp. Dzieci do 12 roku życia mają wykonywane aparaty ruchome w ramach NFZ, kontrole takiego leczenia są refundowane do 13 roku życia.

Ortodoncja młodzieży
Po ukończeniu 13 roku życia leczenie ortodontyczne nie jest refundowane przez NFZ. Wady zgryzu u młodzieży najczęściej korygowane są za pomocą aparatów stałych, które dają doskonałą możliwość przeprowadzenia właściwego leczenia ortodontycznego. Czas leczenia aparatem najczęściej obejmuje okres ok. 2 lat. W zależności od predyspozycji pacjenta oraz zaleceń lekarza ortodonty stosowane są różne rodzaje aparatów stałych.

Ortodoncja dorosłych
Leczenie ortodontyczne dorosłych prowadzi się aparatami stałymi. Ma ono na celu poprawę estetyki i przygotowanie pacjenta do leczenia protetycznego, chirurgicznego czy implantologicznego. Poprawia stanu przyzębia i funkcje stawu skroniowo żuchwowego.

  • Stomatologia / Ortodoncja

Inni lekarze: